archiwum 2022/2023

                              

                

               bip logo pomn1 grad

SZKOLNY INFORMATOR

Drodzy Rodzice, Nauczyciele, Pracownicy i Sympatycy Szkoły‼!

Jak co roku zwracamy się do Państwa z prośbą o dokonanie odpisu podatku dochodowego na naszą szkołę. W związku ze zmianą przepisów podatkowych aktualnie jest to 1,5% - szkoda nie wykorzystać takiej okazji na wsparcie poprawy warunków nauczania i funkcjonowania naszych dzieci w szkole! Co należy zrobić? Wystarczy w formularzu PIT podać numer KRS: 0000052078 Stowarzyszenia Pomocy Szkole Małopolska, oraz podać cel szczegółowy: SP 54 KRAKÓW (UWAGA - TO WAŻNE: nie podając w zeznaniu PIT celu szczegółowego „SP 54 KRAKÓW” uniemożliwiasz Fundacji określenie do jakiej szkoły należy przekazany procent z podatku - prosimy aby o tym pamiętać).

Ten 1,5% pomoże Naszej Szkole na 100%! Liczymy na Wasze wsparcie!

Rada Rodziców i Dyrekcja Szkoły

23 CZERWCA - UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023

8:00 - uroczysta Msza Święta z okazji zakończenia Roku Szkolnego 2022/2023 dla uczniów, rodziców i nauczycieli ze Szkoły SP54
9:00 – uroczyste zakończenie roku szkolnego klas I- III na sali gimnastycznej
9:45 – 10:30 - spotkania uczniów z wychowawcami w klasach: rozdanie świadectw i nagród
IA – sala nr 3
IB – sala nr 4
IC – sala nr 5
IIA – sala nr 6
IIB – sala nr 7
IIIA – sala nr 8
IIIB – sala świetlicy
10:00 - uroczysta Msza Święta z okazji zakończenia Roku Szkolnego 2022/2023 dla uczniów, rodziców i nauczycieli ze Szkoły SP 54
11:00 – uroczyste zakończenie roku szkolnego klas IV- VIII na sali gimnastycznej
ok. 12:15 – 12:45 - spotkania uczniów z wychowawcami w klasach: rozdanie świadectw i nagród
IVA – sala świetlicy
IVB – sala 6
VA – sala nr 4
VB – sala nr 5
VIA – sala nr 8
VIB – sala nr 7
VII – sala nr 2
VIIIA – sala nr 3
VIIIB – sala gimnastyczna
Na uroczystość zakończenia roku szkolnego zapraszamy uczniów oraz przedstawicieli klasowych rad rodziców oraz rodziców uczniów klas III i VIII.

 SUKCESY MATEMATYCZNE NASZYCH UCZNIÓW

Alicja Kowaliczek z klasy 5B otrzymała tytuł laureata w prestiżowym konkursie Krakowska Matematyka, zajmując III miejsce w swojej kategorii wiekowej. Przygotowania obejmowały wiele działów matematyki i wymagały dużego zaangażowania i nakładu pracy. Gratulujemy sukcesu uczennicy i jej nauczycielce!

Nasza uczennica Zuzanna Balon z klasy 6A wzięła udział w Małopolskim Konkursie Prac Matematycznych  i otrzymała nagrodę III stopnia. Swoją pracę o matematyce w Chinach prezentowała na Małopolskiej Sesji Matematycznej Szkół Podstawowych. Godnie reprezentowała i promowała naszą szkołę. Gratulujemy Zuzannie i jej opiekunce!

W tym roku w Międzynarodowym Kangurze Matematycznym wzięło udział 31 uczniów z naszej szkoły. Spośród nich 7 osób (Piotr Pękalski 3A, Błażej Wasiluk 4B, Karol Sadzik 4A, Alicja Kowaliczek 5B, Szymon Węgrzynowicz 5A, Kamil Ślusarczyk 8A, Dominik Kowaliczek 8A) uzyskało wyróżnienie. Największy sukces osiągnął Wiktor Olszar z klasy 5A, który otrzymał wynik bardzo dobry. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za aktywność, pogłębianie matematycznej wiedzy i umiejętności. Dziękujemy nauczycielom za zaangażowanie, przeprowadzenie konkursu i przygotowanie uczniów.

   

DZIEŃ Z WYCHOWAWCĄ KLASY 2b

Przed zakończeniem roku szkolnego klasa 2b pojechała do Krakowskiego Ogrodu Zoologicznego. Bilety opłaciliśmy z pieniędzy uzbieranych na kiermaszu świątecznym. Dziękujemy Rodzicom na wsparcie! Niektórzy stwierdzili, że to ich najlepsza wycieczka… Byli tacy, którzy po raz pierwszy odważyli się samodzielnie nakarmić zwierzaki w mini zoo, okazało się, że nie jest to takie trudne, trzeba tylko pokonać własne słabości. Brawo! Co podobało nam się najbardziej? Terrarium, małpy, zwierzęta nocne, ale przede wszystkim mini zoo. Zapomniałabym o pieskach preriowych… były takie słodkie. Pomimo całodziennego upału wróciliśmy bardzo zadowoleni.

ZOO_4

W roku szkolnym 2022/2023 uczniowie klas 7-8 SP, a więc 51 osób w ramach katechezy szkolnej wraz ze swymi katechetami uczestniczyli w Ogólnopolskim Projekcie Katechetycznym „W DOROSŁE ŻYCIE Z BOGIEM”.

Projekt był dedykowany dla wszystkich klas 7-8 SP oraz szkół ponadpodstawowych znajdujących się na terenie Polski. Do udziału w nim zgłosiło się 105 szkół z całej Polski. W projekcie uczestniczyło około 7 tys. uczniów.

Celem projektu było zaznajomienie się z podstawowymi wartościami życia człowieka, poznanie życia ludzi którzy dzisiaj są uznani za świętych i błogosławionych. Uczniowie pogłębili znajomość modlitw, wiedzy na temat Pisma Świętego, zapoznali się z najważniejszymi wydarzeniami w ciągu Roku Liturgicznego oraz tradycjami z nimi związanymi.

Realizacja projektu wymagała wykonania minimum 7 z 15 zadań dla uczniów.  Udział w projekcie i jego realizację potwierdza załączony certyfikat .

Wszystkim zaangażowanym w projekt ogromne gratulacje i podziękowanie za gorliwość w podejmowanych zadaniach.

   

WYCIECZKA INTEGRACYJNA KLAS 2b, 5b, 8b

Różne klasy, różne zachowania, różne spostrzeżenia…, ale to chyba nie jest aż tak ważne, jak to, że można gdzieś razem pojechać, spędzić czas z kolegami. Nasza wycieczka rozpoczęła się w Tokarni, gdzie znajduje się Muzeum Wsi Kieleckiej. Tam zostaliśmy podzieleni na trzy grupy wiekowe i realizowaliśmy tematycznie różne warsztaty: dawne gry i zabawy, jak mieszkali nasi dziadkowie, Quest. Zwiedziliśmy oczywiście cały teren muzeum na wolnym powietrzu czyli skansen, niektórzy dziwili się jak można tak mieszkać? Inni zachwycali się zwierzętami, które nadal są tam hodowane. Później pojechaliśmy do Chęcin, ruiny zamku wyglądają coraz bardziej obiecująco i być może za kilka lat można będzie zwiedzić już okazałe mury. Wycieczka dała każdej z klas materiał do przemyślenia… jacy byliśmy, …jacy jesteśmy…, a jacy będziemy?

Dziękuję moim byłym klasom i obecnej, że przyjęły zaproszenie na taką niecodzienną wyprawę.

wycieczka258_8

WYCIECZKA W GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
 W dniach 11-12 maja klasy 4a, 4b i klasa 7 uczestniczyły w wycieczce w Góry Świętokrzyskie. Pierwszego dnia uczniowie zwiedzili Centrum Nauki Leonarda da Vinci oraz ruiny zamku w Chęcinach. Emocji była moc!
Drugi dzień był już bardziej wymagający. Z samego rana uczestnicy wycieczki przejechali do Nowej Słupi na warsztaty garncarskie i do Muzeum Starożytnego Hutnictwa. Każdy mógł spróbować swoich sił w lepieniu w glinie i ulepić swoją miseczkę lub filiżankę. Następnie uczniowie udali się na Łysą Górę, aby zobaczyć Święty Krzyż i sanktuarium benedyktynów. Ukoronowaniem wspinaczki była zapierająca dech w piersiach wizyta na tarasie widokowym. Pogoda towarzyszyła nam przez cały czas wyjazdu, a humory jeszcze bardziej!
Góry Świętokrzyskie_10

ZIELONA SZKOŁA W PIENINACH

W dniach 19-21 kwietnia klasy 1a,1b,1c,2a i 2b przebywały na Zielonej Szkole w Pieninach. Naszą przygodę rozpoczęliśmy od przejścia przez Wąwóz Homole w Jaworkach. Pokonując malowniczy szlak podziwialiśmy cudną przyrodę, wysokie skalne ściany oraz szumiący górski potok Kamionka. W drodze powrotnej odwiedziliśmy Szczawnicę. Uczniowie zakupili pamiątki, odwiedziliśmy Pijalnię Wód Mineralnych, a następnie udaliśmy się na spacer promenadą wzdłuż potoku Grajcarek. Przez kolejne dwa dni zwiedziliśmy Zamek w Niedzicy, ruiny Zamku w Czorsztynie oraz mieliśmy okazję odbyć rejs statkiem po Jeziorze Czorsztyńskim. W drodze na ruiny Zamku w Czorsztynie przechodziliśmy przez Pieniński Park Narodowy, uznany za najstarszy i najmniejszy park narodowy w Polsce. W parku zwróciliśmy szczególną uwagę na krajobraz oraz rzadko spotykane rośliny. Wieczorami spędzaliśmy czas na integracji, poprzez zorganizowaną grę plenerową z latarkami, wspólne ognisko z kiełbaskami i śpiewem, zajęcia plastyczne, grę w kręgle oraz dyskotekę. Podczas kilkudniowej wycieczki dopisywała Nam słoneczna pogoda, wspaniały górski klimat, a co najważniejsze uśmiech na twarzach. Wspomnienia z wycieczki pozostaną długo w naszej pamięci.

Pieniny_16

WYCIECZKA DO MŁODZIEŻOWEJ STACJI KOSMICZNEJ W JELEŚNI

Pod koniec kwietnia klasy 4a i 4b brały udział w wycieczce do Młodziezowej Stacji Kosmicznej YSS w Jeleśni w Beskidzie Żywieckim. Uczniowie mogli wejść do symulatora prawdziwej stacji kosmicznej i odbyć lot pozaziemski. Dowiedzieli się także wielu ciekawostek z dziedziny astronautyki. Sam lot w symulatorze wywołał ogromne emocje! Niesamowite wrażenia były zagwarantowane od początku do końca!

MSK_35MSK_1

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU NA KARTKĘ WIELKANOCNĄ

Konkurs na Kartkę Wielkanocną zakończony i rozstrzygnięty. Wszystkim, którzy wzięli udział i wykonali kartkę bardzo dziękujemy i gratulujemy pięknych prac.

Wyniki konkursu:

klasy 4-8:

1. miejsce - Antonina H.

2. miejsce - Sonia S.

3. miejsce Karolina R.

Wyróżnienie - Amelia B.

klasy 1-3:

1. miejsce - Jakub S.

2. miejsce - Szymon M.

3. miejsce - Filip M.

wyróżnienie - Emilia G.

Dziękujemy za zaangażowanie i zapraszamy na kolejną edycję konkursu za rok.

kartka_6

Dzięki pomocy UNICEF, dzieci z Ukrainy otrzymały podarunki w formie plecaków z akcesoriami do szkoły i sprzęt potrzebny na lekcje Wf-u.

WYNIKI KONKURSU Z OKAZJI DNIA ŁAMIGŁÓWEK

Rywalizacja była bardzo wyrównana! Oto zwycięzcy:

Kategoria klasy III - V

I miejsce - Błażej W. z klasy 4b

II miejsce - Zuzanna P. z klasy 4a

III miejsce - Wiktor O. z klasy 5a

Kategoria klasy VI - VIII

I miejsce - Dominik K. z klasy 8a

II miejsce -  Liwia L. z klasy 6b

III miejsce - Amelia B. z klasy 8a

Gratulujemy zwycięzcom! Wszystkim uczestnikom życzymy powodzenia w kolejnych konkursach!

Rekrutacja 2023/2024

DZIEŃ OTWARTY W SZKOLE PODSTAWOWEJ

NR 54 W KRAKOWIE

dn. 20.03.2023 r. /poniedziałek/ w godz. 17.00 – 18.30

Zapraszamy na Dzień Otwarty Rodziców z Dziećmi zainteresowanymi nauką w Szkole Podstawowej nr 54. Podczas Dnia Otwartego dzieci będą mogły uczestniczyć w zabawach i warsztatach integracyjno-edukacyjnych, a rodzice zapoznają się z założeniami szkoły i jej modelem wychowawczo-edukacyjnym.

Program Dnia Otwartego:

Rozpoczęcie prezentacji oferty Szkoły o godz. 17.00.

Wejście główne – korytarz: „Cztery pory roku”- prace plastyczne uczniów

1. GRY LOGICZNE ONLINE – sala nr 1 - „Rozgrzewamy nasze mózgi – ćwiczenia lewopółkulowe online”.

2. ZAJĘCIA PRZYRODNICZE – sala nr 6 - mikroskopy

3. GRY PLANSZOWE – sala nr 3 - ćwicz umysł - gry znane i poznanie nowych.

4. ZAJĘCIA MUZYCZNE – sala nr 4 prezentacja instrumentów muzycznych, próba gry na wybranym przez dziecko instrumencie.

5. PROGRAMOWANIE I ROBOTYKA –- sala nr 5 - pobudź kreatywność do działania.

6. SZACHY – sala świetlicy - zapoznanie z podstawowymi zasadami „Królewskiej gry”.

7. ZAJĘCIA SPORTOWE – sala gimnastyczna - pokaz układu tanecznego – cheerleaders – godz. 17: 15.

8. ZAWODY SPORTOWE – sala gimnastyczna - sport motywacją zdrowego stylu życia.

9. WARSZTATY  PLASTYCZNE  - sala nr 2.

10. 17.45 - spotkanie  P. Dyrektor z Rodzicami /sprawy organizacyjne/ - sala nr 8.

ZAPRASZAMY

 

ODKRYWANIE SOLILANDII

W dniu 27 stycznia klasa 1b i 2b wybrały się na wycieczkę do Kopalni Soli w Wieliczce, aby odkryć Krainę umieszoną w solnych jej korytarzach - SOLOLANDIĘ. SOLILANDIA to baśniowe królestwo skrzatów, ukryte głęboko pod ziemią, które znajduje się właśnie w Kopalni Soli w Wieliczce. Uczniowie poznali ciekawą historię Skrzatów zwanych Soliludkami, przypomnieli sobie Legendę o Królowej Kindze, jej słynnym pierścieniu oraz powstaniu Kopalni Soli. Uczniowie byli podekscytowani i z zachwytem przemierzali solne kręte korytarze, strome schody, szukając po drodze jaj Solizaura, solilizaków oraz Tajemniczej postaci Skarbnika kopalni. Trasa „Odkrywanie Solilandii” to wspólna wędrówka, która okazała się niesamowitą podziemną przygodą i atrakcją dla dzieci.

Solilandia_10

WARSZTATY MYDLARSKIE

W klasach pierwszych i drugich odbyły się „Warsztaty z mydła”. Warsztaty mydlarskie dla dzieci to okazja stworzenia małych niepowtarzalnych dzieł sztuki jakimi są pachnące mydełka glicerynowe. To niezapomniana chwila kreatywnej radości oraz oryginalny prezent z Okazji Dnia Babci i Dziadka.

warsztaty_1

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W KLASIE 2b

ODKRYJ WAWEL

Uczniowie klasy 3B biorą udział w Międzyszkolnym Konkursie „Odkryj Wawel”, którego organizatorem jest Zamek Królewski na Wawelu. Pierwszym etapem konkursu była podróż śladami wybitnych władców Polski, takich jak Kazimierz Wielki, Jadwiga Andegaweńska, Zygmunt II August czy Jan III Sobieski. Zajęcia odbyły się na nowo otwartej wystawie Skarbca Koronnego, na której prezentowana jest bogata kolekcja pamiątek historycznych po polskich monarchach, wspaniałych trofeów wojennych oraz wiele innych zabytków, ukazujących świetność dawnej Rzeczypospolitej. Do drugiego etapu konkursu (po napisaniu testu w szkole) przeszło dwoje uczniów z najlepszym wynikiem w klasie: Zofia G. i Stanisław S., którzy wezmą udział w spacerze po wzgórzu wawelskim. Następnie napiszą test w Zamku Królewskim na Wawelu! Zwycięzcy otrzymają atrakcyjne nagrody!!! Już teraz wielkie gratulacje dla Zosi i Stasia!!!

odkryj Wawel_11

ZIELONA SZKOŁA KLAS DRUGICH

W listopadzie klasy drugie pojechały na zieloną szkołę do bazy szkoleniowo – wypoczynkowej „Lubogoszcz”. W czasie pięciu dni nie mieliśmy się kiedy nudzić. Uczestniczyliśmy w szeregu zajęć, w ramach których robiliśmy serki, odwiedziliśmy pasiekę, poznawaliśmy przyrodę Beskidu Wyspowego, odkrywaliśmy nasze pasje i talenty - plastyczne, taneczne, sportowe, wzięliśmy udział w spotkaniu z ratownikami GOPR, poznaliśmy zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. „Zasmakowaliśmy” jesiennej i zimowej aury, w środku listopada było raz 15°, innym razem 2°. Wróciliśmy zadowoleni, zmęczeni, ale przede wszystkim… bardziej samodzielni!

zielona szkoła 2_37

WSPÓLNE KOLĘDOWANIE

W dniu 20 grudnia odbył się w Konkurs Kolęd i Pastorałek zorganizowany dla klas 1-2 w drugiej lokalizacji szkoły przy ul. Kolnej. W konkursie wzięły udział zespoły klasowe, osoby śpiewające solo oraz koło muzyczne. Wspólne kolędowanie oraz wystrój świąteczny wprowadził wszystkich w klimat zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

kolędowanie_5

ŚWIĄTECZNA KARTKA BOŻONARODZENIOWA

Konkurs na świąteczną kartkę bożonarodzeniową został rozstrzygnięty. Wszystkim, którzy wykonali kartkę serdecznie dziękujemy:). Szczególnie uczniom klas 1-3, którzy bardzo licznie wzięli udział w konkursie.

Wyniki konkursu:

klasy 1-3

1. miejsce - Hania R.

2. miejsce - Natalia K.

                    Zuzia D.

3. miejsce - Szymon S.

                    Hugo M.

                    Alan K.

klasy 4-8

1. miejsce - Radek Cz.

2. miejsce - Lena P.

3. miejsce - Dominik M.

Wręczenie nagród zwycięzcom nastąpi w dniu 22.12 w czasie uroczystości na sali gimnastycznej.

Na pozostałych uczestników konkursu czekają słodkie smakołyki u wychowawców.

Dziękujmy wszystkim za zaangażowanie i zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie w przyszłym roku;).

KARTKI

MIKOŁAJKI W MAGICZNYM DOMKU

W dniu 2 grudnia Klasa 1b i 2b wybrały się do Magicznego Domku, aby wspólnie spędzić Mikołajki. Wycieczkę rozpoczęliśmy od Warsztatów Malowania Bombek, w których każdy uczeń ozdobił swoją bombkę. Odkryliśmy niezwykłe tajemnice i zakątki Magicznego Domku oraz poznaliśmy ciekawą historię o Kąciku Babci Leokadii. Babcina szafa pełna atrakcyjnych kostiumów i niezwykłych bibelotów zauroczyła dziewczynki. Przebierały się one w różne stroje oraz wzięły udział w niezapomnianej sesji w starej ramie. W Magicznym Ogrodzie uczniowie spędzili wspólnie czas na zabawach, ubieraniu choinki i poszukiwaniu symboli Świąt Bożego Narodzenia oraz przeżyły niezapomniane spotkanie z wysłannikami Św. Mikołaja.

Magiczny Domek_6

MIKOŁAJKOWY TURNIEJ SZACHOWY

W dniu 6.12 w SP 54 odbył się Mikołajkowy Turniej Szachowy.  W turnieju brało udział 50 uczniów. Wydarzenie zostało współfinansowane w ramach programu UMK i UNICEF. Głównym celem turnieju było zintegrowanie społeczności polskiej i ukraińskiej.

 WYNIKI TURNIEJU:

I miejsce Dominik W.

II miejsce Hubert S.

III miejsce Karol S.

Dzieci z Ukrainy:

I miejsce Yurii

II miejsce Anton

III miejsce Anastasiia

Najlepszą szachistką Mikołajkowego Turnieju Szachowego została Zofia G.

Gratulujemy Laureatom!

MIKOŁAJ W KLASIE 3B, ŚWIATECZNY CZAS…

„Pod choinką są prezenty

Każdy prezent jest zamknięty

Każdy prezent na mnie zerka

Bym rozwinął go z papierka

Wyobraźnią już rysuję

Co tam w środku się znajduje?

Może misiek, klocki może...

Ty prezencie! Ty potworze!

Złość już mnie za gardło ściska

Chcę rozwinąć prezenciska!

Łypią na mnie pod choinką

Kolorową kuszą minką!

To za wiele! Ponad siły!

Już nie będę dla nich miły!

Niech już idą z mego domu!

Ja je oddam byle komu!

Nawet łezka mi nie spłynie

Gdy to wszystko w koszu zginie!

Ale… jeśli w tych paczuszkach

Dwa cukrowe są jabłuszka?!

Jeśli jest tam misio mały

Co zielone ma sandały!

Może są tam cukiereczki

I orzeszki i książeczki…!

Trudno!

Choć się czas odwleka

To ja, na nie już poczekam…” 

Takie oto emocje towarzyszyły uczniom klasy 3b czekającym z wielką niecierpliwością na otwarcie prezentów, które święty Mikołaj przyniósł grzecznym dzieciom w nocy… Ale czy tylko grzecznym…? Otóż nie!!! Były również rózgi! Dlaczego??? – nikt nie miał pojęcia… Do czasu…. Ponieważ chwilę później również rózgi rozeszły się jak ciepłe bułeczki, a nawet ich zabrakło ;-)… Ciekawe dlaczego…? Cudowny świąteczny czas … uwielbiamy… Magiczny czas…, niech trwa…

DZIĘKUJEMY ŚWIĘTY MIKOŁAJU !!!

mikołajki w 3b_29

WYCIECZKA NA ZACZAROWANE WZGÓRZE

W listopadzie byliśmy na wycieczce na Zaczarowanym Wzgórzu. Pogoda jak na tę porę roku dopisała, więc było mnóstwo atrakcji. Dzieci jeździły na końskim grzbiecie przy asyście instruktora, robiły karmniki dla ptaków, które każdy zabrał do domu, były zajęcia przyrodnicze, survivalowe – nauka rozpalania ognia za pomocą krzesiwa. Nie zabrakło również zdrowego szaleństwa na placu zabaw, pysznej dyniowej zupy oraz opiekanych ziemniaczków z grillowaną kiełbaską. Późnym popołudniem, zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.

Zaczarowane Wzgórze_7

 ZAPRASZAMY DO ZABAWY ZE ŚWIĄTECZNYM KALEDARZEM SKRIWARE

AKADEMIA MŁODEGO KRAKOWIANINA - TRAMBUSIOWA TRASA

Uczniowie klas drugich w tym roku szkolnym biorą udział w projekcie miejskim: Akademia Młodego Krakowianina. W ramach projektu poznają infrastrukturę miasta i najważniejsze miejsca z punktu widzenia mieszkańca Krakowa. Ostatnio odwiedziliśmy zajezdnię tramwajową na ul. Brożka, poznaliśmy Trambusia i razem z nim odbyliśmy spacer po zajezdni. Zapoznaliśmy się również z pracą motorniczego, dowiedzieliśmy się wiele o samych tramwajach i ich rodzajach, mogliśmy zasiąść w kabinie motorniczego i z bliska sprawdzić jak działają urządzenia w pulpicie sterowniczym. Kto wie… może ktoś z nas kiedyś zasiądzie tam na dłużej.

Trambusiowa Trasa_7

W MUZEUM LOTNICTWA

Wycieczka do Muzeum Lotnictwa to szczególne wydarzenie dla tych wszystkich, którzy interesują się samolotami i podróżami powietrznymi. Klasa 2b i 1a przeżyły w tym miejscu ciekawą przygodę poznając dzieje i historie lotnictwa poczynając od Ikara, przez pierwsze silnikowe konstrukcje latające, balonowe aż do lotów samolotami odrzutowymi. Przy tym mieli niezwykłą okazję poznać historią polskiego lotnictwa z najpiękniejszymi kartami, którą stworzyli polscy lotnicy w czasie II wojny światowej. Na pamiątkę każdy uczestnik wycieczki otrzymał okolicznościową monetę, a niektórzy wrócili  do domu z modelami samolotów zakupionych w muzealnym sklepiku.

Muzeum Lotnictwa_4
 

WARSZTATY KL. 4A W MUZEUM ARCHEOLOGICZNYM

26 października klasa 4a wzięła udział w warsztatach w Muzeum Archologicznym pt. "Egipski design". Oprócz zwiedzania muzeum i wystaw dotyczących starożytnego Egiptu, wysłuchaniu ciekawostek dotyczących życia w tamtych czasach oraz procesu mumifikacji, uczniowie mogli także samodzielnie zaprojektować  swoje ekologiczne torby z egipskim akcentem. Po wizycie w muzeum czwartoklasiści przeszli spacerem przez ulicę Grodzką, odwiedzili Smoka Wawelskiego i bulwary.

egipski design_10

Narodowe czytanie - podziękowania

RANCZO ARTEMIDY - WYCIECZKA KLASY 1A I 1C

19 października, uczniowie klasy 1a i 1c odwiedzili gospodarstwo agroturystyczne „ Ranczo Artemidy” w Nowej Górze. Na dzieci czekało mnóstwo atrakcji, a co najważniejsze uczestniczyły w prawdziwej lekcji przyrody. Swoją przygodę w ranczu rozpoczęliśmy od przejazdu bryczką zaprzężoną w kucyka. Każde dziecko miało możliwość spróbowania jazdy na siodle na dorosłym koniu. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty ogrodnicze, zbieranie ziemniaków oraz dojenie sztucznej krowy. Uczniowie oglądali z bliska owce, króliki oraz piękne pawie, mieli także możliwość zwiedzania stajni. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały jak dawniej wyglądało życie na wsi oraz jakich sprzętów i narzędzi używano w codziennej pracy. Pobyt w gospodarstwie dostarczył naszym uczniom wiele radości i wspaniałych wrażeń!

Ranczo_1

WYJAZD DO ZAKOPANEGO

W dniach 14-16.10.2022 kilka rodzin z naszej szkoły przebywało w Zakopanem na wypoczynku jesiennym zorganizowanym przez Radę Rodziców. Była piękna pogoda, spacery nad Morskie Oko i Kalatówki. Wszyscy wrócili zadowoleni!!!. Rada Rodziców zaprasza na kolejne organizowane wyjazdy.

Zakopane_3

WYCIECZKA DO OGRODZIEŃCA

W dniu 7 października uczniowie klas Ib oraz IIa i IIb wybrali się na wycieczkę plenerową do Ogrodzieńca. Nasz jednodniowy wyjazd rozpoczęliśmy od przyjazdu do miejscowości Klusze na Pustynię Błędowską, gdzie znajduje się drewniana platforma widokowa Róża Wiatrów. To jedna z atrakcji Pustyni Błędowskiej na piasku, przy której zobaczyć można także działa wojskowe. Następnie żwawym krokiem, udaliśmy się na wzgórze Czubatka z którego podziwialiśmy rozległe przestrzenie całej Pustyni Błędowskiej zwanej „Polską Saharą”. Pod czujnym okiem przewodnika uczniowie zwiedzili także ruiny zamku w Ogrodzieńcu oraz poznali najstarsze legendy nowo poznanych miejsc. Piękna pogoda dopisała, więc odbyły się zabawy integracyjne oraz ognisko z pieczeniem kiełbasek. Uczniowie wrócili zmęczeni, ale za to pełni niesamowitych wrażeń.

Ogrodzieniec_8
 

Nagrodzone wierszyki

CENTRUM EDUKACJI EKOLOGICZNEJ "SYMBIOZA" - WYCIECZKA KL.3B

5 października wyruszyliśmy na naszą pierwszą wycieczkę w tym roku szkolnym. Dlatego z ogromną radością pojechaliśmy do Lasku Wolskiego. Okazało się, że spędziliśmy tam nie tylko aktywnie, ale również bardzo ciekawie niemal cały dzień!

Spotkanie zaczęło się spacerem po Lesie Wolskim, podczas którego nauczyliśmy się rozpoznawać nasiona podstawowych gatunków lasotwórczych. Dowiedzieliśmy się jakie warunki muszą być spełnione, aby  z nasiona wyrosło drzewo. Poznaliśmy drogę od nasiona do drzewa. Wspaniale bawiliśmy się również próbując podebrać orzechy wiewiórce J!!!

W drugiej części uczestniczyliśmy w warsztatach, podczas których poznaliśmy podstawowe gatunki leśnych zwierząt. Zastanawialiśmy się, gdzie mieszkają i jak wyglądają ich domy. Sprawdzaliśmy jak duży jest dzik, jeleń, wilk, sarna i wiewiórka. Wykonaliśmy z naturalnych materiałów proste prace plastyczne przedstawiające tropy leśnych zwierząt. Słuchaliśmy także jak odzywa się na rykowisku jeleń, a jak dzik podczas posiłku. Dowiedzieliśmy się, dlaczego sarna nie jest żoną jelenia ;-)…

klasa 3b wraz z wychowawczynią

Symbioza_24

SPRZĄTANIE ŚWIATA

16 września w dniu finału międzynarodowej 29. Akcji Sprzątanie świata, wyruszyliśmy w teren, aby posprzątać naszą najbliższą okolicę z zalegających śmieci oraz pogłębić wiedzę i wrażliwość proekologiczną. Dziękujemy wszystkim uczniom klas 1-8, którzy z wielkim zaangażowaniem włączyli się w zaplanowane działania oraz licznym nauczycielom, pracownikom szkoły, bez których powyższa akcja nie mogła by się odbyć. 
Byliście wspaniali!

Drodzy uczniowie pamiętajcie wasza wiedza i podejmowane działania mają znaczenie!

sprzątanie_1

NARODOWE CZYTANIE 2022

Po raz kolejny mieliśmy wielką przyjemność wziąć udział w jedenastej odsłonie akcji Narodowego Czytania 2022, która corocznie odbywa się pod patronatem Prezydenta RP. W tym roku czytanym 3 września przez wszystkich Polaków utworem były "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza.
Z tej okazji Marysia Majsak  i Janek Majsak przeczytali dla Was fragment twórczości autorstwa Adama Mickiewicza.
Posłuchajcie!

 

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023

1 września 2022 r.

Msza święta kl.4-8 godz.8.00

Msza święta kl.1-3 godz.9.30

Rozpoczęcie Roku zaczynamy spotkaniem z Dyrektorem na sali gimnastycznej.

 

Godziny rozpoczęcia

Spotkanie z wychowawcą - sale klas

9.00

kl. IVa - s.4

kl. IVb - s.6

kl. Va- s. świetlica

kl. Vb- s.5

kl. VIa.- s.8

kl. VIb.- s.7

kl. VIIa- s.2

kl. VIIIa - s.3

kl. VIIIb - s. gimnastyczna

10.30

kl. Ia - s.7

kl. Ib - s.3

kl. Ic - s. 4

kl. IIa - s.5

kl. IIb - s.6

kl. IIIa - s. świetlica

kl. IIIb - s.8

Zapisy na świetlicę szkolną odbywają się dnia 1 września 2022 r. w Alfie.

Świetlica szkolna czynna od 2 września 2022 r.