archiwum 2021/2022

                              

                

               bip logo pomn1 grad

Zmiana adresu skrzynki pocztowej aktualny adres to: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Drodzy Rodzice i Opiekunowie,

1 marca rusza rekrutacja do klas pierwszych. Jeśli zastanawiacie się nad wyborem szkoły dla swojego dziecka zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu, dzięki któremu poznacie bliżej naszą Szkołę !!!

Szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji znajdują się w zakładce REKRUTACJA

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO KLAS I - III

Nadszedł koniec roku szkolnego 2021/2022. Z jednej strony to czas pożegnań – żegnamy klasy trzecie, które już od następnego roku będą zaliczane do klas starszych, żegnamy nauczycieli, z którymi nie spotkamy się już na lekcjach. Z drugiej strony, to czas radości związanej z długo oczekiwanymi wakacjami, odpoczynkiem, leniuchowaniem.

Wszystkim życzymy wielu radosnych i bezpiecznych dni urlopu od codzienności szkolnej!

zakończenie_3

Harmonogram uroczystości zakończenia roku szkolnego 2021/2022

23 czerwca 2022 r. o godz. 18:00 w kaplicy w Kostrzu odbędzie się uroczysta Msza Święta z okazji zakończenia Roku Szkolnego 2021/2022 dla uczniów, rodziców i nauczycieli ze Szkoły SP 54.

24 czerwca 2022 r. – uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022

Harmonogram:

9:00 – uroczyste zakończenie roku szkolnego klas I- III na sali gimnastycznej

9:45 – 10:30 - spotkania uczniów z wychowawcami w klasach: rozdanie świadectw i nagród

IA – sala nr 3

IB – sala świetlicy

IIA – sala nr 8

IIB – sala nr  4 

IIIA – sala nr 5

IIIB – sala nr 6

10:30  – uroczyste zakończenie roku szkolnego klas IV- VIII na sali gimnastycznej

11:45 – 12:15 - spotkania uczniów z wychowawcami w klasach: rozdanie świadectw i nagród

IVA – sala nr 4

IVB – sala nr 5

VA – sala nr 8

VB – sala nr 6

VI – sala nr 7

VIIA – sala nr 3

VIIB – sala nr 2 

VIII – sala gimnastyczna

Na uroczystość zakończenia roku szkolnego zapraszamy uczniów, przedstawicieli klasowych rad rodziców oraz rodziców uczniów klas III i VIII.

DZIEŃ Z WYCHOWAWCĄ - KLASA IIIa i IIIb

W przeddzień zakończenia roku szkolnego klasy trzecie wyszły świętować rozpoczynające się wakacje do parku trampolin Gojump. Po godzinnych zajęciach z trenerem, w końcu nadszedł czas na wolne i bezpieczne zabawy w grupach i samodzielnie. Wszyscy wrócili zadowoleni i uśmiechnięci, szczególnie że na zakończenie zjedli lody. To był rzeczywiście udany dzień!!!

GoJump_1

UROCZYSTE PODSUMOWANIE XXXI EDYCJI KONKURSU KANGUR MATEMATYCZNY

22 czerwca 2022 roku na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu KANGUR Matematyczny. Podczas podsumowania uczniowie mieli okazję wysłuchać krótkiego wykładu dotyczącego Twierdzenia Pitagorasa. Po wykładzie odbyło się rozdanie nagród dla laureatów oraz uczniów, którzy uzyskali wynik bardzo dobry. Naszą szkołę reprezentowali Wiktor oraz Alicja, którzy w konkursie uzyskali wynik bardzo dobry.

GRATULUJEMY!!!

WYCIECZKA DO WROCŁAWIA I ZŁOTEGO STOKU KLASY III a, III b i VI

Z początkiem czerwca doszła do skutku wycieczka, która planowana była jeszcze przed trudnym czasem covidu. Pierwszego dnia klasy zwiedzały zabytkową kopalnię złota w Złotym Stoku oraz średniowieczną osadę, wymarzone miejsce dla wszystkich miłośników historii i średniowiecznej technologii. Można było się tam przenieść do magicznej krainy wyobraźni i na własne oczy zobaczyć życie średniowiecznej wioski, a także poznać wiele niezwykłych wynalazków tamtej epoki. Kolejny dzień wycieczki spędziliśmy na zwiedzaniu pięknego Wrocławia, a towarzyszyły nam liczne skrzaty, których jak się dowiedzieliśmy jest już ponad 800. Zobaczyliśmy Rynek, Ostrów Tumski, Uniwersytet Wrocławski, Park Szczytnicki… i wiele innych miejsc. Żegnając Dolny Śląsk, odwiedziliśmy słynne wrocławskie ZOO. Chyba najbardziej wszystkim podobało się Afrykarium, gdzie mogliśmy zobaczyć zwierzęta, których w naszym zoo niestety nie ma. Zmęczeni, ale i zadowoleni wróciliśmy wieczorem do domów, by w czwartek  wrócić do szkolnej rzeczywistości…

Wrocław_22

WYCIECZKA KLASY VIII

Czas majowych egzaminów ósmoklasisty był dla naszych przyszłych absolwentów trudny i stresujący. Aby odpocząć po naukowym wysiłku klasa VIII wybrała się na wycieczkę do Kotliny Kłodzkiej. Zwiedzaliśmy uzdrowiskowe parki, Błędne Skały, Kopalnię Złota i Uranu. Przechodziliśmy podziemnymi labiryntami Twierdzy Kłodzko oraz czerpaliśmy papier na warsztatach w Muzeum Papiernictwa. Był to wspaniały czas i jedne z ostatnich wspólnych chwil. Już niedługo rozejdziemy się do nowych szkół, ale z pewnością miłe wspomnienia z wycieczki pozostaną z nami na długo!

Kotlina Kłodzka_3

WYCIECZKA KLAS IA, IIIA I IIIB

17 maja klasy 1a, 3a i 3b wybrały się do sali zabaw-  Aleklocki. Jest to wspaniałe miejsce, które spełnia marzenia małych architektów  Klocki lego pobudzają wyobraźnię, kreatywność oraz zachęcają do logicznego myślenia. W drodze powrotnej udaliśmy się do miejsca w scenerii przypominającej wieś z ubiegłego wieku, na sporym zielonym terenie znajdują się drewniane zabudowania, plac zabaw i zagrody dla zwierząt. Wizyta w tym wyjątkowym miejscu rozpoczęła się od poznania terenu gospodarstwa. Następnie dzieci wysłuchały opowieści o pochodzeniu alpak, a później szczegółowo zapoznały się z najważniejszymi mieszkańcami Alpaca Home czyli Stasiem, Józiem, Krzysiem, Zenkiem, Ewą, Rózią i Franiem. Główną atrakcją było oczywiście zwiedzanie zagrody i karmienie zwierząt.

AleKlocki_12

SPONTANICZNA „BALLADYNA”, CZYLI KLASA 7B NA WARSZTATACH W TEATRZE STARYM

Klasa 7b raz w miesiącu bierze udział w warsztatach teatralnych w Teatrze Starym w Krakowie. W ramach tych zajęć uczniowie spontanicznie nagrali improwizowaną wersję "Balladyny" Juliusza Słowackiego. Całość, jak na improwizację przystało, powstała bez wcześniejszych przygotowań, dialogi i fabułę siódmoklasiści tworzyli "na gorąco", podczas nagrywania. Drodzy Widzowie, doceńcie ich wielką inwencję i teatralną pasję!
Miłego oglądania:)

 

4 maja rusza ROWEROWY MAJ, projekt, który promuje aktywność fizyczną. Uczniowie mogą dojeżdżać do szkoły na rowerze, hulajnodze, deskorolce, rolkach, wrotkach i zbierają naklejki dokumentujące ich aktywność. Niedozwolone jest przywożenie samochodem roweru czy innego sprzętu. Natomiast osoby dojeżdżające do szkoły z daleka mogą część drogi odbyć komunikacją miejską. Uczniowie mający największą liczbę przejazdów będą nagrodzeni. Również dla najbardziej aktywnych klas przewidziana jest nagroda klasowa. W każdej klasie starszej (od 4 do 8) będzie wybrany uczeń, który będzie czuwał nad zapisem przez nauczyciela frekwencji w specjalnym dzienniku.
Serdecznie zachęcamy zarówno wszystkich uczniów, jak i nauczycieli do udziału w projekcie.

Projekt trwa do końca maja.

                

Najserdeczniejsze życzenia zdrowych, radosnych, spokojnych Świąt Wielkanocnych. Wszelkiej pomyślności i radości dla uczniów, rodziców, nauczycieli, pracowników oraz przyjaciół szkoły. Niech nadchodzące Święta będą czasem serdecznych spotkań w gronie rodziny!

Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, Pracownicy Administracji i Obsługi, Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 54 w Krakowie

ESCAPE ROOM NA LEKCJACH JĘZYKA ANGIELSKIEGO

W tym roku szkolnym  na zajęciach językowych w klasach starszych realizowana jest innowacja – Ucieknij nudzie! – escape room na lekcjach angielskiego. Metoda pracy zwana „pokojem zagadek” łączy w sobie naukę, zabawę, emocje i zaangażowanie w realizację wspólnego celu. W marcu, w ramach obchodów Dnia Świętego Patryka, uczniowie naszej szkoły zmierzyli się z językowymi zadaniami. Było wesoło i rozwijająco!

Escape room_10

DZIEŃ POKEMONÓW

W dniu 28 lutego oraz 1 marca z inicjatywy SU po raz pierwszy odbył się Dzień Pokemonów.  W tym dniu dzieci według ustalonego grafiku miały możliwość wyjść na korytarze szkolne z nauczycielem w celu złapania jak największej ilości ukrytych obrazków Pokemonów.  Dodatkowo przygotowane zostały zagadki w celu zdobycia dodatkowych punktów do łącznej puli.  Zadaniem uczniów było zapisanie numeru złapanego Pokemona wraz z określeniem jego typu (siły).

Zabawa przyjęła się z szerokim zainteresowaniem.

Wyniki zostały opublikowane na gazetce SU na korytarzu oraz na drzwiach wejściowych od ul. Falistej.

Gratulujemy zwycięzcom. Nagrody zostaną rozdane przez wychowawców.

JĘZYK ANGIELSKI W KLASACH TRZECICH

Na lekcjach języka angielskiego klasy 3a i 3b uczyły się słownictwa związanego z pogodą. Na podsumowanie tematu postanowiliśmy przygotować krótki filmowy projekt – prognozę pogody! Zabawa przy kręceniu była świetna. Uczniowie doskonale wcielili się w rolę prezenterów i opisywali pogodę w różnych zakątkach świata. Zapraszamy do obejrzenia filmików:

                                Klasa 3a:                                                                                                     Klasa 3b:

                                                    

ZABAWA KARNAWAŁOWA KLAS III

Karnawał to okres zabaw, tańca, radości. Klasy trzecie z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły w klasowych zabawach karnawałowych. Sami przygotowywali i realizowali szereg zabaw. Rodzice również stanęli na wysokości zadania i zorganizowali wspaniały poczęstunek. Śmiechu i dobrej zabawy było co niemiara. Tylko szkoda, że ten radosny czas musiał się szybko skończyć. 

karnawał_11

REJESTRACJA: https://oki.org.pl/mistrz-programowania-regulamin/

INTERAKTYNA ZABAWA Z TABLETAMI NA JĘZYKU ANGIELSKIM

Dnia 4 lutego 2022r. klasa 4b na lekcji języka angielskiego tworzyła własne dialogi za pomocą aplikacji Padlet na tabletach.  Komunikacja między uczniami była szybka oraz mieli możliwość rozmowy interaktywnej między sobą. 

tablety_3

KARTKA BOŻONARODZENIOWA 2021

Konkurs na kartkę bożonarodzeniową został rozstrzygnięty.

W kategorii klas młodszych:

1. miejsce: Zosia G., Filip M., kl. 2b

2. miejsce: Natalia K., Amir K., kl. 2a

3. miejsce: Laura P., kl. 2b

Klasy 4-8:

1. miejsce: Krzysztof Sz., kl. 7a

2. miejsce: Adam B., kl. 4b

3. miejsce: Radosz Cz., kl. 6

Wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie dziękujemy. Wasze kartki zostaną wysłane do byłych pracowników szkoły, osób samotnych i chorych.  Zwycięzców prosimy o odebranie nagród w dniach 21-23 grudnia (kantorek pań woźnych).

Życzymy ciepłych, rodzinnych świąt Bożego Narodzenia, pełnych radości i miłości.

Centrum Nauki i Zmysłów WOMAI - wycieczka kl.6

W dniu 17 grudnia klasa 6 wybrała się na wycieczkę do Centrum Nauki i Zmysłów WOMAI gdzie miała możliwość zapoznać się ze światem osób niewidzących jak funkcjonują w codziennym życiu. 

Na początek pan przewodnik (osoba niewidoma) opowiadała w jaki sposób czytają za pomocą alfabetu Braille'a oraz jak zapisują wyrazy przy pomocy specjalnej tabliczki. Mogliśmy zobaczyć jak pan zapisuje swoje imię oraz w jaki sposób podpisuje różne dokumenty w urzędach. 
Następnie po części wstępnej teoretycznej zostaliśmy poproszeni do ciemnego pomieszczenia gdzie musieliśmy przy pomocy tylko naszych zmysłów słuchu i dotyku podążać za wskazówkami przewodnika. Dowiedzieliśmy się jak przechodzić przez uliczne pasy jak również poznaliśmy przy pomocy dotyku ściankę pasji na której znajdowały się różne rzeczy do treningu, muzyki. 
Później poznaliśmy meble kuchenne czyli jak osoba niewidoma posługuje się na codzień w swoim mieszkaniu. 
Następnie zostaliśmy poproszeni do pomieszczenia które ze słuchu przypominało park. 
Kolejną częścią zwiedzania było spotkanie z mistrzem karate i brazylijskiego jujitsu który w wieku 4 lat stracił wzrok i pokazał nam różne praktyczne chwyty z w/w dyscyplin sportowych.  Następnie pokazał nam jak się chodzi przy pomocy laski.  Uczniowie mieli za zadanie trzymając laski dotrzeć do przewodnika tylko słysząc jego głos. 
Trzecią częścią zwiedzania było spotkanie z przewodnikiem który oprowadzał nas po strefie światła i dźwięku. Przy pomocy specjalnych okularów chodziliśmy po fluorescencyjnym pomieszczeniu w którym widzieliśmy tylko to co znajduje się na suficie. 
Kolejną atrakcją była komnata w którym mogliśmy odbić nasze cienie oraz pisać na ściance przy pomocy laseru. 
Na koniec poznaliśmy efekt światła w specjalnej gablocie z piaskiem gdzie ruchami naszych rąk zmieniał się krajobraz geograficzny (ukształtowanie terenu).
Kulminacją zwiedzania okazały się komora dźwiękowa gdzie uczniowie zobaczyli jak może być emitowany dźwięk przy pomocy elektrycznej harfy i laserów oraz komnata odbijących światło luster. 
To był bardzo pouczający wypad i lekcja tolerancji i zrozumienia osób niepełnosprawnych którzy muszą sobie tak samo jak my osoby zdrowe radzić sobie w codziennych sytuacjach życiowych. 
Polecamy wszystkim!
Centrum Nauki i Zmysłów WOMAI_6

NARODOWE CZYTANIE

W podziękowaniu za udział w tegorocznej akcji Narodowego Czytania nasza szkoła otrzymała list od Pana Prezydenta Andrzeja Dudy i okolicznościowy egzemplarz "Moralności pani Dulskiej" autorstwa Gabrieli Zapolskiej.

MIKOŁAJKOWO-BOMBKOWY TYDZIEŃ UCZNIÓW KLAS TRZECICH

6 grudnia, to dzień na który czekają wszystkie dzieci. Czy byliśmy na tyle grzeczni, żeby odwiedził nas święty Mikołaj? My byliśmy! Na ul. Kolną zawitał Mikołaj z workiem prezentów. Opowiedział nam także historię życia św. Mikołaja z Miry oraz pokazał na czym polega magia mikołajkowych prezentów. Pamiętajmy, że każdy z nas może być świętym Mikołajem…, trzeba tylko tego chcieć. Kilka dni później pojechaliśmy do Bębła, tam gdzie znajduje się zakład produkujący szklane bombki choinkowe. Własnoręcznie ozdobiliśmy sowy, aniołki, niedźwiadki, liski i inne figurki choinkowe. Dowiedzieliśmy się, jak wygląda produkcja takich bombek, zwiedziliśmy różne pomieszczenia, w których ze zwykłej szklanej formy powstają cuda, które możemy później zawiesić na naszej choince.

mikołajki kl3_12

ZIELONA SZKOŁA W PORĄBCE

Już w grudniu klasy trzecie pojechały na kolejny wyjazd, tym razem do Domu Wczasów Dziecięcych w Porąbce. Oprócz zajęć lekcyjnych czekały nas zabawy i konkursy. Wzięliśmy udział w różnych aktywnościach: „Jaka to melodia”, grze terenowej, „piżama party”, zabawach sportowych, zajęciach artystycznych. Wykonaliśmy własnoręcznie mydełka, które w styczniu wręczymy naszym dziadkom z okazji ich święta. Było ciekawie i wyczerpująco, za co dziękujemy naszym organizatorom!

Porąbka kl3_10

TENIS STOŁOWY

W dniach 30.11 i 1.12. 2021 r. reprezentacja  naszej szkoły brała udział w zawodach sportowych - tenisie stołowym w ramach rozgrywek Dzielnicy VIII.

Zawodnicy uzyskali bardzo wysokie wyniki w klasyfikacji indywidualnej i drużynowej.

Drużynowo dziewczęta  - I miejsce !

Indywidualnie:

K. Alicja – I miejsce

Sz. Ewelina – I miejsce

B. Amelia – II miejsce

M. Magdalena – IV miejsce

S.Kamila  - VI miejsce

Drużynowo chłopcy  - II miejsce !

Indywidualnie:

D. Miłosz – I miejsce

Z. Piotr – I miejsce

C. Wiktor – II miejsce

K. Dominik – II miejsce

O. Piotr – IV miejsce

Gratulujemy uzyskanych wyników !!!

SUKCESY SZACHOWE BŁAŻEJA I DOMINIKA

Uczniowie kl. III b godnie reprezentują naszą szkołę w turniejach szachowych.

Błażej i Dominik zajmują czołowe miejsca w rozgrywkach. Mogą pochwalić się dyplomami, pucharami, nagrodami, które sobie wywalczyli.

Bardzo wysokie wyniki uzyskali w VII Turnieju Finałowym projektu „Edukacja przez Szachy w Szkole”:

I miejsce – Błażej, III – Dominik.

Ponadto Dominik zajął I miejsce w Małopolskich Mistrzostwach Juniorów rozgrywanych na Zamku Królewskim w Niepołomicach oraz II miejsce w Eliminacjach Międzywojewódzkich Juniorów.

16.12.2021 r. Błażej i Dominik będą startowali w VI Ogólnopolskich Mistrzostwach Szkół i Przedszkoli w Katowicach.

Trzymajmy kciuki!!!

sukcesy szachowe_4
 

LAS W SŁOIKU 2B

W październiku uczniowie klasy 2b wykonali przepiękne lasy w słoikach.

Dzieci były bardzo podekscytowane już na samą myśl o zbliżającej się lekcji przyrody. Najpierw zgromadziliśmy w klasie wszystkie potrzebne materiały. W przygotowania aktywnie włączyli się również Rodzice uczniów.

W końcu nadeszły tak bardzo wyczekiwane zajęcia. Każde dziecko było zaangażowane swoją pracą. Uczniowie poznali wiele cennych informacji o środowisku przyrodniczym, jednak największą atrakcją było samodzielne wykonanie własnego mini ekosystemu.

Poprzez formę kreatywnej zabawy jaką było wspólne sadzenie roślin w szklanych naczyniach, dzieci miały możliwość uświadomienia sobie jak ważne jest dbanie o środowisko i opieka nad roślinami.

Wszyscy uczniowie wykazali się niezwykłą pomysłowością i stworzyli piękne prace. A ich zadowolenie i dumę można zobaczyć na załączonym filmiku.

Filmik

 

SZKOLNY BUDŻET OBYWATELSKI

Przedstawiamy filmy promujące projekty do tegorocznej edycji Szkolnego Budżetu Obywatelskiego.

Przypominamy, że głosowanie odbędzie się 5.11.2021 r.

Każdy uczeń oddaje głos na jeden projekt w każdej z trzech kategorii, czyli łącznie 3 projekty.

Oto lista projektów:

KATEGORIA I – 15 OOO ZŁ

  1. „Szkolny Chillout” - Amelia Pyrek
  2. „Naprawa toalet szkolnych” - Antoni Poniedzielski
  3. „Kącik relaksacyjno – rozrywkowy wśród zieleni” - Zuzanna Balon, Sonia Salisbury
  4. „Książka dla każdego” - Aleksander Smętkowski, Kacper Wierzbicki,

KATEGORIA II – 8 100 ZŁ

  1. „Laboratorium młodego inżyniera” - Mateusz Kipczak
  2. „Interaktywna biblioteka” - Magdalena Michorczyk, Wojciech Steg, Barbara Szmolke
  3. „Stoły do tenisa stołowego oraz BlazePod” - Ewelina Szwarc

KATEGORIA III – 3 000 ZŁ

  1. „Turniej szachowy w naszej szkole!” - Helena Salisbury
  2. „X-box na szkolną świetlicę” - Wiktor Stawarczyk
  3. „Zakręceni na pomoc” - Martyna Ceglińska
  4. „Blaze Pod” - Ewelina Szwarc

DZIEŃ SETNEJ ROCZNICY POLSKIEGO CZERWONEGO KRZYŻA

W dniu 25 października 2021 w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Polskiego Czerwonego Krzyża z racji przypadającej setnej rocznicy założenia Młodzieżowego PCK.  W ten dzień dzieci w naszej szkole miały na sobie części garderoby w kolorze czerwonym.  Na lekcjach innowacji z j. angielskiego uczniowie mieli możliwość zaznajomić się z działalnością PCK i zrozumieć potrzeby biednych osób, którzy na co dzień potrzebują wsparcia i pomocy. 

100latPCK_1

WYCIECZKA KLASY VIII

Klasa VIII postanowiła skorzystać z uroków złotej, polskiej jesieni i wybrała się na wycieczkę do Chęcin i Centrum Nauki Leonardo. Wizyta w centrum okazała się być połączeniem nauki i zabawy. Uczniowie spędzili dwie godziny poznając organizm ludzki i jego niezliczone możliwości. Wszystko to sprawdzili na sobie w licznych wyzwaniach i eksperymentach. Kolejnym punktem wyjazdu była wizyta na chęcińskim zamku. Piękne widoki, połączone z historią i opowieściami naszej przewodniczki pozwoliły wczuć się w role dawnych rycerzy i dam dworu. Największą frajdą była wspinaczka na zamkowe wieże i wizyta w dawnym „więzieniu”. Dobre humory nie opuszczały nas aż do powrotu do Krakowa!

Chęciny kl.8_6

KRAKOWSKI DZIEŃ SAMORZĄDÓW UCZNIOWSKICH

We wtorek 19 października 2021 delegacja naszego szkolnego Samorządu Uczniowskiego pod opieką p. Hofbauer udała się na Krakowski Dzień Samorządów Uczniowskich organizowany przez UM Krakowa. Nasi uczniowie mieli możliwość zaznajomić się z działalnością samorządów szkolnych,  jak należy prawidłowo pisać wnioski o dotacje dla szkoły jak również uczestniczyła w grze terenowej w Parku Jordana która polegała na znajdywaniu odpowiedzi do zadań terenowych na podstawie specjalnych mapek. Dzień był owocny i pełen akcji.

ZIELONA SZKOŁA KLAS III W PIWNICZNEJ

W październiku klasy trzecie wyjechały na zieloną szkołę do Piwnicznej Zdrój. Wszyscy bawili się świetnie w czasie pieszych wędrówek, zabaw i turniejów. Byliśmy też w Krynicy, weszliśmy na Górę Parkową, a w czasie drogi szukaliśmy kamiennych zwierząt. Obejrzeliśmy eksponaty w Muzeum Zabawek, byliśmy też w Muzeum Regionalnym w Piwnicznej, gdzie przewodnik opowiedział nam wiele ciekawych historii i pokazał ja z lnu można „wyczesać” nici. Na wyjeździe czas szybko minął i trzeba było wracać do szkolnej rzeczywistości.

Piwniczna kl3_8

WYCIECZKA KLASY 7A DO OCHMANOWA NA POLE GOLFOWE

W dniu 15 października  2021r. uczniowie klas VIIA uczestniczyli w lekcji golfa na Royal Kraków Golf & Country Club.

Uczniowie zapoznali się z zasadami bezpieczeństwa, etykietą i sprzętem golfowym. Uczyli się  podstaw: postawy, uchwytu, celowania i trafiania w piłkę.

Utrwalali po przez trening podstaw gry w golfa.

Pogoda i dobry nastrój dopisywały w spacerze po polu golfowym.

pole golfowe_14

 

regulamin konkursu

WYCIECZKA DO OJCOWA

Z okazji Dnia Chłopaka klasy III a, III b i IV b pojechały na wycieczkę do Ojcowa. Spacer rozpoczęliśmy stromą ścieżką leśną… na szczęście droga ta szybko się skończyła. Niedługo mogliśmy podziwiać piękno wczesnej jesieni i wspaniałe krajobrazy Ojcowskiego Parku Narodowego. Zwiedziliśmy też Grotę Łokietka i zrobiliśmy zakupy na straganach, co jest chyba zawsze najbardziej oczekiwanym punktem programu wyjazdów szkolnych ;).

Ojców kl3_9

WYCIECZKA KLAS PIĄTYCH DO CHĘCIN

W dniu 24 września 2021r. uczniowie klas VA i VB uczestniczyli w wycieczce, której celem było zwiedzanie wybranych zabytków i poznanie atrakcji turystycznych województwa świętokrzyskiego.                                                                                                         

Pierwszym przystankiem był Gród Pędzików. Jest to atrakcyjny obiekt który imituje czasy średniowiecza. W kuźni obejrzeliśmy stare narzędzia do wytwarzania broni oraz kolekcję hełmów średniowiecznych. Uczestniczyliśmy w pokazie bicia monet, a nawet spróbowaliśmy swoich sił w strzelaniu z łuku.                                                                   

Następnie zwiedziliśmy Zamek Królewski w Chęcinach. Już z daleka ruiny zamku wywarły na nas niesamowite wrażenie. Pokonując kolejne stopnie dotarliśmy do celu. Na zamku weszliśmy na basztę, z której rozciągała się widowiskowa panorama Chęcin i pobliskich gór.

Ostatnim punktem naszej wycieczki było Centrum Nauki Leonarda da Vinci. Uczniowie mogli wszystkiego dotknąć, doświadczyć, sprawdzić, każdy znalazł tam coś dla siebie. Nauka poprzez doświadczenia w połączeniu z nowoczesnymi interaktywnymi eksponatami okazała się świetną zabawą.

W drodze powrotnej humory wszystkim dopisywały, to znaczy, że wycieczka była udana.

Chęciny kl5_4

Drodzy Rodzice, Uczniowie, Nauczyciele, Absolwenci, Sympatycy Szkoły!  Nasza Szkoła Podstawowa nr 54 ma szansę na ogródek  badawczo-ekologiczny. Wszystkich, którzy mają nadany PESEL (niekoniecznie osoba pełnoletnia) prosimy o zagłosowanie na ten projekt w Budżecie Obywatelskim.

Zostawiamy małą ściągę i instrukcję jak wypełnić prawidłowo kartę do głosowania.

Karty do głosowania będą dostępne na portierni.

Kartę można pobrać tutaj:

https://budzet.krakow.pl/twoje_bo/252811,artykul,karta_do_glosowania.html

 UWAGA! Dnia 6.10 (środa) i 7.10 (czwartek) można zagłosować w szkole w godz. 13.00 - 17.00. Urna będzie dostępna przy portierni. Karty zbieramy do 10 października.

Liczymy na Wasze głosy! Tuwimaki chcą mieć ogródek badawczo - ekologiczny! 

 

DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

27 września w naszej szkole obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych. Był to szczególny dzień ponieważ obchodził swoją okrągłą 20 rocznicę w Europie.

W tym czasie nasi uczniowie w ramach lekcji j. Angielskiego oraz niemieckiego bawili się w rozwiązywanie zagadek językowych,  rozpoznawanie z jakiego kraju pochodzą ukryte w nagraniach języki,  dopasowywali również flagi i budowle do nazw,  oraz w klasach starszych graliśmy w językowe jeopardy i słuchaliśmy piosenki z ukrytym przesłaniem o równości,  wolności i tolerancji dla innych narodów.

DJO_12

 

JESIENNA KAMPANIA ROWEROWA 2021

Zapraszamy do udziału w akcji JESIENNA KAMPANIA ROWEROWA, w ramach programu STARS  – Rowerem do szkoły”

Zasady akcji:

Każde uczeń, który przyjedzie do szkoły na rowerze, hulajnodze (NIE ELEKTRYCZNEJ), wrotkach, rolkach czy deskorolce w czasie trwania akcji otrzymuje punkt.
Uczniowie z największą liczbą punktów (w skali Krakowa) otrzymają nagrody.

Do akcji mogą się też włączyć nauczyciele i pracownicy szkół na tych samych zasadach. 
Podróże piesze, komunikacją zbiorową oraz samochodem NIE SĄ premiowane punktami. 

Czas trwania

  • 27 września – 22 października (4 tygodnie / 18 dni) z wyłączeniem 14 i 15 października.

W przypadku, gdy cała szkoła lub dana klasa funkcjonuje w trybie zdalnego nauczania (tylko w takim przypadku), za aktywne podróże uznaje się przejazdy do dowolnego celu rowerem, hulajnogą, na rolkach, wrotkach, które trwają minimum 30 min.

Rywalizacja tylko na poziomie indywidualnym. Brak nagród klasowych oraz nagród dla najlepszych szkół.

POWODZENIA!!!

SPOTKANIE Z AUTOREM

Ostatni poniedziałek 19 września był niezwykły!  Naszą szkołę odwiedził niecodzienny gość. Otóż, w nasze progi zawitał Pan Marcin Kozioł - pisarz, podróżnik, autor książki “Skrzynia Władcy Piorunów” - I cz. Serii “Detektywi na kółkach”,.

W czasie spotkania Pan Marcin opowiadał nam nie tylko o swoich bohaterach książkowych, ale i o Nikoli Tesli – wynalazcy urządzeń do wytwarzania prądu, a także pokazał ciekawe doświadczenia z tego zakresu. To właśnie geniusz Tesla pojawia się w fabule intrygującej powieści detektywistycznej.

Po spotkaniu mogliśmy nabyć książki Pana Marcina, w tym jego najnowszą pozycję “Gwiazda Blachonosego”. Każdy egzemplarz Pan Marcin opatrzył imiennym autografem.

Wrażenia tego dnia były niesamowite, a jak to ujął Pan Marcin, elektryzujące!

spotkanie autorskie_1

 

SPRZĄTANIE ŚWIATA

„Myślę, więc nie śmiecę”. Ta myśl przewodnia 28. AKCJI SPRZĄTANIA ŚWIATA towarzyszyła nam 17 września podczas lekcji, na których zaplanowano wyjście w teren. Wprawdzie deszcz uniemożliwił nam planowane sprzątanie naszej okolicy, jednak nie przeszkodził nam w pogłębianiu wiedzy na temat ekologii. Wielu uczniów podczas wspólnych dyskusji wykazało się dużą wiedzą z zakresu ekologii – segregacji odpadów. Brawo! Pamiętajcie Wasza wiedza i podejmowane działania mają znaczenie!

sprzątanie_4

 

WYCIECZKA DO SKAMIENIAŁEGO MIASTA

Korzystając z uroków pięknej wrześniowej pogody,  klasa 6 postanowiła wybrać się na wycieczkę do Skamieniałego miasta gdzie mieli możliwość zobaczyć Muzeum Przyrodnicze w Ciężkowicach i dowiedzieć się o zwyczajach dzikich zwierząt jak również poznać topografie terenu uczestnicząc w grze terenowej która polegała na znajdywaniu nazw poszczególnych skałek zgodnie z mapą.

Zabawa była udana i chcemy więcej.

SM_6

 

NARODOWE CZYTANIE

4 września nasza szkoła po raz drugi wzięła udział w jubileuszowej, 10-tej odsłonie akcji Narodowego Czytania 2021. W tym roku wybranym utworem  była "Moralność Pani Dulskiej" autorstwa Gabrieli Zapolskiej. Fragment czytanej w całej Polsce książki zaprezentowały uczennice z klasy VII b - Oliwia Kącka, Antonina Micek i Alicja Głąb. 

 

Inauguracja roku szkolnego 2021/2022

Kolejny rok szkolny czas zacząć… 1 września przywitał nas słoneczną pogodą i nawet Ci, którym nie chciało się wstać z łóżka po dwóch miesiącach wakacji, chętnie wrócili do szkoły. Nowych uczniów naszej szkoły przywitali trzecio i czwartoklasiści. Pierwszoklasiści z przejęciem ślubowali: pilnie się uczyć i dbać o dobre imię szkoły. Pani Dyrektor oficjalnie ogłosiła rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Pozostałe klasy nowy rok szkolny przywitały w swoich salach lekcyjnych razem z wychowawcami.

Życzymy wszystkim samych sukcesów!!!

rozpoczęcie_2

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022

1 września 2021 r.

Drodzy Rodzice uczniów klas pierwszych !

Z powodu sytuacji epidemicznej na rozpoczęcie roku szkolnego zapraszamy tylko jednego Rodzica. W trakcie uroczystości nastąpi uroczyste pasowanie dzieci na uczniów naszej szkoły. Prosimy żeby dzieci przyszły w stroju galowym.

Informacje organizacyjne związane z rozpoczęciem roku szkolnego 2021/2022:

Rodzice zobowiązani są do zapoznania się z Procedurą Bezpieczeństwa w Szkole Podstawowej nr 54 im. Juliana Tuwima w Krakowie w trakcie epidemii Covid-19.

Zapisy na świetlicę szkolną odbywają się dnia 1 września 2021 r. w Alfie.

Świetlica szkolna czynna od 2 września 2021 r.

Do szkoły przychodzą tylko dzieci zdrowe, nie wykazujące żadnych objawów chorobowych.

W związku z zaleceniami epidemiologicznymi Rodzice nie wchodzą na teren szkoły.

Wejście do szkoły wyłącznie od ulicy Falistej , z wejścia od strony parkingu mogą korzystać tylko uczniowie i pracownicy szkoły.

Na terenie szkoły obowiązuje nakaz noszenia maseczki ochronnej przez uczniów i pracowników w przestrzeni wspólnej (korytarze, szatnia, toalety, przedsionki, biblioteka).

Bardzo proszę, aby wszystkie dzieci miały ze sobą plecaki lub torby na podręczniki szkolne.

 Prosimy o przekazanie 1% podatku na rzecz SP 54 

KRS: 00000 52078
Stowarzyszenie Pomocy Szkole "Małopolska"
w rubryce "cel szczegółowy" - SP 54 Kraków

Drodzy Rodzice, Nauczyciele, Pracownicy i Przyjaciele Szkoły! Zbliża się czas składania zeznań podatkowych. Przypominamy, że w tym roku, możecie wesprzeć naszą szkołę 1% podatku. Co należy zrobić?
Wystarczy w formularzu PIT podać numer KRS: 0000052078 Stowarzyszenia Pomocy Szkole Małopolska, oraz podać cel szczegółowy: SP 54 KRAKÓW.Ten 1% pomoże Naszej Szkole na 100% !
Rada Rodziców i Dyrekcja Szkoły